Тверезість вибір сильних

Проблема вживання наркотиків і залежності

Багато людей не розуміють, чому і як інші люди стають наркозалежними. Вони можуть помилково вважати, що у тих, хто вживає наркотики, немає моральних принципів або сили волі і що вони можуть припинити вживання наркотиків, просто вирішивши це зробити. Насправді, наркоманія – це складне захворювання, і для того, щоб кинути наркотики, зазвичай потрібно щось більше, ніж добрі наміри або сильна воля. Наркотики змінюють мозок таким чином, що кинути наркотики стає важко навіть тим, хто цього хоче. На щастя, дослідники знають більше, ніж будь-коли, про те, як наркотики впливають на мозок, і знайшли методи лікування, які можуть допомогти людям позбутися від наркозалежності і вести продуктивне життя.

Що таке наркотична залежність?

Наркоманія – це хронічне захворювання, що характеризується пошуком і вживанням наркотиків, яке є компульсивним або важко контрольованим, незважаючи на шкідливі наслідки. Первісне рішення приймати наркотики для більшості людей є добровільним, але повторне вживання наркотиків може привести до змін у мозку, які ставлять під сумнів самоконтроль залежної людини і порушують його здатність протистояти сильним позивам до прийому наркотиків. Ці зміни в мозку можуть бути стійкими, тому наркоманія вважається “рецидивуючим” захворюванням – люди, які одужують від розладів, пов’язаних з вживанням наркотиків, схильні до підвищеного ризику повернення до вживання наркотиків навіть після декількох років відмови від них.

Рецидив – це звичайне явище, але рецидив не означає, що лікування не допомагає. Як і у випадку з іншими хронічними захворюваннями, лікування повинно бути безперервним і коригуватися в залежності від реакції пацієнта. Плани лікування необхідно часто переглядати і вносити в них зміни відповідно до мінливими потребами пацієнта.

Що відбувається з мозком, коли людина приймає наркотики?

Більшість наркотиків впливають на “механізм винагороди” мозку, викликаючи ейфорію і насичуючи його хімічним месенджером дофамином. Нормально функціонуюча система винагороди мотивує людину повторювати поведінку, необхідну для процвітання, наприклад, приймати їжу і проводити час з близькими. Сплески дофаміну в ланцюзі винагороди викликають підкріплення приємних, але хворих форм поведінки, таких як прийом наркотиків, що змушує людей повторювати цю поведінку знову і знову.

У міру того як людина продовжує вживати наркотики, мозок адаптується, знижуючи здатність клітин в ланцюзі винагороди реагувати на них. Це знижує задоволення, який відчуває людина, в порівнянні з тим задоволенням, який він відчував при першому прийомі наркотику – ефект, відомий як толерантність. Вони можуть прийняти більше наркотику, щоб спробувати досягти такого ж задоволення. Така адаптація мозку часто призводить до того, що людина стає все менш і менш здатною отримувати задоволення від інших речей, які йому колись подобалися, наприклад, від їжі, сексу або громадської діяльності.

Тривале вживання також викликає зміни в інших хімічних системах і ланцюгах мозку, впливаючи на такі функції, як:

  • навчання
  • судження
  • прийняття рішень
  • стрес
  • пам’ять
  • поведінка

Незважаючи на усвідомлення цих згубних наслідків, багато людей, що вживають наркотики, продовжують їх приймати – така природа залежності.

Чому одні люди стають залежними від наркотиків, а інші ні?

Жоден фактор не може передбачити, чи стане людина залежним від наркотиків. Поєднання факторів впливає на ризик виникнення залежності. Чим більше у людини чинників ризику, тим вище ймовірність того, що прийом наркотиків може привести до залежності. наприклад:

Біологічні особливості. Гени, з якими людина народжується, визначають приблизно половину ризиків розвитку залежності. Пол, етнічна приналежність і наявність інших психічних розладів також можуть впливати на ризик вживання наркотиків та залежності.

Оточення. Оточення людини включає в себе безліч різних чинників, від сім’ї і друзів до економічного статусу і загальної якості життя. Такі фактори, як тиск з боку однолітків, фізичне та сексуальне насильство, раннє знайомство з наркотиками, стрес і батьківське виховання, можуть значно вплинути на ймовірність вживання наркотиків і виникнення залежності.

Розвиток. Генетичні чинники і фактори навколишнього середовища взаємодіють з критичними етапами розвитку людини, впливаючи на ризик виникнення залежності. Хоча прийом наркотиків в будь-якому віці може призвести до залежності, чим раніше починається вживання наркотиків, тим більша ймовірність розвитку залежності. Це особливо проблематично для підлітків. Оскільки області мозку, що контролюють прийняття рішень, судження і самоконтроль, все ще розвиваються, підлітки можуть бути особливо схильні до ризикованої поведінки, включаючи пробу наркотиків.

Чи можна вилікувати або запобігти наркотичну залежність?

Як і більшість інших хронічних захворювань, таких як діабет, астма або хвороби серця, лікування наркоманії, як правило, не є лікуванням. Однак залежність піддається лікуванню і може бути успішно вилікувана. Люди, які одужують від наркотичної залежності, будуть схильні до ризику рецидиву протягом багатьох років, а можливо, і всього життя. Дослідження показують, що поєднання медикаментозного лікування залежності з програмою поведінкової терапії забезпечує найкращі шанси на успіх для більшості пацієнтів. Підходи до лікування, розроблені з урахуванням особливостей вживання наркотиків кожним пацієнтом і будь-яких супутніх медичних, психологічних і соціальних проблем, можуть привести до продовження одужання.

Ще одна хороша новина полягає в тому, що вживання наркотиків і залежність можна запобігти. Результати досліджень, показали, що профілактичні програми за участю сімей, шкіл, громад та засобів масової інформації ефективні для запобігання або скорочення споживання наркотиків і наркозалежності. Хоча особисті події і культурні фактори впливають на тенденції вживання наркотиків, коли молоді люди вважають вживання наркотиків шкідливим, вони схильні знижувати їх споживання. Тому освіту і просвітницька робота грають ключову роль в тому, щоб допомогти людям зрозуміти можливі ризики, пов’язані з вживанням наркотиків. Вчителі, батьки і медичні працівники грають найважливішу роль в освіті молоді та профілактики вживання наркотиків і наркозалежності.

Про що варто пам’ятати

Наркотична залежність – це хронічне захворювання, що характеризується пошуком і вживанням наркотиків, яке є компульсивним або важко контрольованим, незважаючи на шкідливі наслідки.

• Зміни в мозку, які відбуваються з часом при вживанні наркотиків, заважають самоконтролю залежної людини і перешкоджають його здатності протистояти сильним позивам до прийому наркотиків. Саме тому наркоманія також є рецидивуючим захворюванням.

• Рецидив – це повернення до вживання наркотиків після спроби зупинитися. Рецидив вказує на необхідність додаткового або іншого лікування.

• Більшість наркотиків впливають на ланцюг винагороди в мозку, наповнюючи її хімічним месенджером дофаміном. Сплески дофаміну в ланцюзі винагороди викликають підкріплення приємних, але хворих дій, що змушує людей повторювати таку поведінку знову і знову.

• З часом мозок пристосовується до надлишку дофаміну, що знижує задоволення, яке відчуває людина, в порівнянні з тим, яке він відчував при першому прийомі наркотику – цей ефект відомий як толерантність. Вони можуть приймати більше наркотику, намагаючись досягти того ж дофамінового збудження.

• Жоден фактор не може передбачити, чи стане людина наркозалежним. Поєднання генетичних, екологічних та розвиваючих чинників впливає на ризик виникнення залежності. Чим більше у людини чинників ризику, тим вище ймовірність того, що прийом наркотиків може привести до залежності.

• Наркоманія піддається лікуванню і може бути успішно подолана.

• Ще одна хороша новина полягає в тому, що вживання наркотиків і залежність можна запобігти. Вчителі, батьки і медичні працівники грають найважливішу роль в освіті молоді та профілактики вживання наркотиків та наркоманії.