Тверезість вибір сильних

Сигарети та інші тютюнові вироби – Факти

Що таке тютюн?

Тютюн – це рослина, що вирощується заради його листя, яке сушать і ферментують, перш ніж використовувати в тютюнових виробах. Тютюн містить нікотин, інгредієнт, який може призвести до залежності, тому багатьом людям, які вживають тютюн, важко кинути курити. Крім того, у тютюні міститься безліч інших потенційно шкідливих хімічних речовин, які утворюються при його спалюванні.

Як люди вживають тютюн?

Люди можуть курити, жувати чи нюхати тютюн. До курильних тютюнових виробів належать сигарети, сигари, біді та кретеки. Деякі люди також курять розсипний тютюн у трубці або кальяні (водяній трубці). До жувальних тютюнових виробів належать жувальний тютюн, снафф, махорка та нюхальний тютюн; снафф можна також нюхати.

Як тютюн впливає на мозок?

Нікотин, що міститься у будь-якому тютюновому виробі, легко всмоктується у кров, коли людина його вживає. Потрапляючи в кров, нікотин негайно стимулює надниркові залози до виділення гормону епінефрину (адреналіну). Епінефрін стимулює центральну нервову систему та підвищує кров’яний тиск, дихання та частоту серцевих скорочень. Як і наркотики, такі як кокаїн і героїн, нікотин активує ланцюги винагороди в мозку та підвищує рівень хімічного месенджера дофаміну, який посилює поведінку, яка приносить винагороду. Дослідження показують, що інші хімічні речовини у тютюновому димі, такі як ацетальдегід, можуть посилювати вплив нікотину на мозок.

Якими є інші наслідки вживання тютюну для здоров’я?

Хоча нікотин викликає звикання, більшість серйозних наслідків вживання тютюну для здоров’я пов’язані з іншими хімічними речовинами. Куріння тютюну може призвести до раку легень, хронічного бронхіту та емфіземи. Воно підвищує ризик серцевих захворювань, які можуть призвести до інсульту чи інфаркту. Куріння також пов’язане з іншими видами раку, лейкемією, катарактою, діабетом другого типу та пневмонією. Всі ці ризики стосуються будь-якого курильного продукту, включаючи тютюн для кальяну. Бездимний тютюн підвищує ризик розвитку раку, особливо раку ротової порожнини.

У вагітних жінок, які палять сигарети, підвищується ризик викидня, народження мертвонароджених або недоношених дітей, а також дітей із низькою масою тіла. Куріння під час вагітності також може бути пов’язане з проблемами у навчанні та поведінці дітей.

Люди, які стоять або сидять поряд з курцями, піддаються пасивному курінню, яке походить від палаючого кінця тютюнового виробу або видихається людиною, що палить. Пасивне куріння також може призвести до раку легень та серцевих захворювань. Воно може спричинити проблеми зі здоров’ям як у дорослих, так і у дітей, такі як кашель, мокротиння, зниження функції легень, пневмонія та бронхіт. Діти, що піддаються пасивному курінню, схильні до підвищеного ризику вушних інфекцій, важкої астми, легеневих інфекцій та смерті від синдрому раптової дитячої смерті.

Електронні сигарети

Електронні сигарети, також відомі як е-сигарети або вейпи, – це пристрої, що працюють від батарейок, які доставляють нікотин з ароматизаторами та іншими хімічними речовинами в легені у вигляді пари, а не диму. Компанії, що виробляють електронні сигарети, часто рекламують їх як безпечніші, ніж традиційні сигарети, оскільки в них не спалюється тютюн. Але насправді дослідники мало знають ризики для здоров’я, пов’язані з використанням цих пристроїв.

Як вживання тютюну приводить до залежності?

У багатьох людей, які вживають тютюн, зміни в мозку, спричинені постійним впливом нікотину, призводять до залежності. Коли людина намагається кинути палити, у неї можуть виникнути симптоми абстиненції, зокрема:

• дратівливість

• проблеми з увагою

• проблеми зі сном

• підвищений апетит

• сильний потяг до тютюну

Що потрібно пам’ятати

  1. Тютюн – це рослина, що вирощується заради його листя, яке сушать і ферментують, перш ніж використовувати в тютюнових виробах. Тютюн містить нікотин – інгредієнт, який може призвести до залежності.
  2. Люди можуть курити, жувати чи нюхати тютюн.
  3. Нікотин діє на мозок, стимулюючи надниркові залози до виділення гормону епінефрину (адреналіну) і підвищуючи рівень хімічного месенджера дофаміну.
  4. Куріння тютюну може призвести до раку легень, хронічного бронхіту та емфіземи. Воно підвищує ризик серцевих захворювань, які можуть призвести до інсульту чи інфаркту. Куріння також пов’язане з іншими видами раку, лейкемією, катарактою та пневмонією. Бездимний тютюн підвищує ризик розвитку раку, особливо раку ротової порожнини.
  5. Пасивне куріння може призвести до раку легень та серцевих захворювань, а також до інших наслідків для здоров’я дорослих та дітей.
  6. У багатьох людей, які вживають тютюн, зміни в мозку, спричинені постійним впливом нікотину, призводять до залежності.
  7. Відмова від куріння корисна у будь-якому віці, покращує стан здоров’я та підвищує якість життя. Він також знижує ризик передчасної смерті та може збільшити тривалість життя на ціле десятиліття.