Тверезість вибір сильних

Розвінчання міфів про одужання залежних людей

Прийняття рішення про проходження програми реабілітації залежних є мужнім, тому що це щось більше, ніж просто поділитися своїми почуттями або знайти силу волі, щоб кинути вживати наркотики. Одужання від залежності спрямоване на задоволення ваших фізичних, психічних та емоційних потреб, а це потребує зусиль. Незалежно від того, чи обмірковуєте ви це рішення чи вже прийнято, ви повинні пишатися собою за те, що зробили цей важливий перший крок.

Люди часто не наважуються вступити до програми реабілітації через деякі міфи, які вони чули про програми реабілітації, або міфи про зловживання психоактивними речовинами. Якщо Ви схожі на більшість людей, Ви, ймовірно, багато чули про наркоманію, але мало чули про програми реабілітації або про те, що відбувається з людиною, коли вона вирішує боротися зі своєю залежністю.

Якщо Ви думаєте про те, щоб потрапити в програму, Вам потрібна точна інформація, яка допоможе Вам прийняти зважене рішення про те, яка програма найкраще Вам підходить. Можливо, Ви вже чули кілька фактів про реабілітацію залежних, але давайте відокремимо факти від вигадки.

10 міфів та фактів про залежність

Тут представлено 10 найпоширеніших міфів та фактів про залежність:

Міф №1: Мені потрібна лише детоксикація

“Детокс” має на увазі, що як тільки речовина, від якої Ви залежні, залишить Ваш організм, все буде добре. Але насправді відмова від речовини, що викликає залежність, – це лише перший етап процесу.

Під час абстиненції Ви, швидше за все, відчуватимете сильні фізичні симптоми, які можуть завдавати Вам болю або дискомфорту. У деяких випадках ці симптоми настільки сильні, що Вам захочеться повернутися до наркотиків або алкоголю, аби знайти полегшення. Коли Ви проходите процедуру абстиненції під медичним наглядом, Ви опиняєтеся в оточенні команди досвідчених, співчутливих людей, які можуть допомогти Вам почуватися комфортніше і знайти полегшення, не повертаючись до своєї залежності.

Як тільки Ваш організм перестає відчувати хімічну залежність від алкоголю чи наркотиків, починається нова робота. Під час лікування Ви працюватимете з досвідченими фахівцями у галузі поведінкового здоров’я, щоб з’ясувати, чому Ви спочатку стали залежним. Ви дізнаєтеся, як створити новий спосіб мислення, який допоможе вам уникнути повернення до наркотиків після закінчення лікування. Усунення основної причини залежності є ключем до тривалого одужання.

Ви також витратите час на вивчення того, як піклуватися про своє тіло і розум за допомогою здорового харчування та фізичних вправ. Формування та підтримання здорового способу життя допоможе вам вилікуватися від наслідків залежності як фізично, так і емоційно.

Міф №2: Мені не потрібне лікування симптомів абстиненції

Якщо Ви не можете спати або нормально функціонувати без наркотиків чи алкоголю в організмі, значить, Ви залежні від будь-якої речовини. Попри думку деяких людей, залежність – це цілком реальна фізична залежність від хімічної речовини.

Ви стали залежними від речовини, тому що Ваш організм навчився покладатися на цю хімічну речовину, а не на свої природні процеси. Коли Ви видаляєте алкоголь або хімічну речовину зі свого організму, Ваше тіло матиме сильну фізичну реакцію на відсутність речовини, до якої вона звикла. Ця зміна може призвести до появи фізичних симптомів, зокрема:

• Занепокоєння

• Нудота

• Блювота

• Безсоння

• Пітливість

• М’язовий біль

• Перепади настрою

• Судоми

У деяких випадках ці симптоми можуть бути настільки неприємними, що людина прагнутиме повернутися до своєї залежності, просто щоб полегшити біль. В інших випадках, якщо людина проходить через абстиненцію і відчуває серйозніші симптоми, такі як напад, йому загрожує небезпека серйозної травми або смерті, якщо вона спробує впоратися з цим поодинці.

Хоча ми не можемо запобігти виникненню симптомів абстиненції, медичний контроль може полегшити деякі неприємні відчуття та захистити Вас від небезпек, пов’язаних із певними станами.

Міф №3: Найкраще кинути «в суху»

Коли хтось говорить про відмову від наркотиків чи алкоголю “в суху”, це означає, що він планує різко кинути наркотики чи алкоголь без допомоги ліків чи допомоги досвідченого медичного персоналу. Ті, хто вирішив боротися зі своєю залежністю таким чином, зазвичай намагаються кинути вживати наркотики чи алкоголь удома самостійно.

Є дві причини, через які небезпечно кидати “в суху”. По-перше, коли ваш організм починає відчувати сильні симптоми абстиненції, вони можуть бути настільки нестерпними, що у Вас може виникнути спокуса здатися і звернутися до наркотиків або алкоголю, щоб зупинити їх.

По-друге, відмова від вживання поодинці може виявитися смертельно небезпечною. Пам’ятайте, що залежність від наркотиків або алкоголю виникає, коли Ваш мозок стає залежним від цих хімічних речовин. Коли ці хімічні речовини раптово зникають, Ви можете зазнати серйозних побічних ефектів, які можуть бути небезпечними для життя. Якщо Ви не знаходитеся в контрольованому середовищі, Ви наражаєтеся на ризик.

Міф №4: Це не вважається лікуванням, якщо мені потрібні ліки

Абстиненція під наглядом лікаря – це широка фраза, яка охоплює безліч різних підходів. Один із таких підходів – використання певних ліків для полегшення тяги та регулювання хімічних речовин мозку під час абстиненції.

Деякі люди скептично ставляться до використання рецептурних препаратів на лікування фізичної залежності, викликаної наркотиком. Однак ці препарати вважаються важливим засобом зниження ймовірності того, що пацієнт завдасть шкоди собі або комусь ще під час процесу абстиненції. Проходження через абстиненцію під медичним наглядом та за допомогою ліків не зменшує Вашого прогресу на шляху до тверезості.

При належному посібнику та спостереженні рецептурні препарати можуть надати важливу, інколи ж і життєво необхідну підтримку під час абстиненції. Як тільки пацієнт досягне певного етапу свого розвитку, його медична команда може почати послаблювати використання ліків на лікування симптомів.

Міф №5: У програмі реабілітації у мене не буде жодної свободи

Хоча це правда, що у програмах лікування є рекомендації та правила, яких ви повинні дотримуватись, у наших програмах також є багато свободи. У реабілітації ми пропонуємо універсальний підхід до лікування, оскільки вважаємо, що кожна людина – це особистість, яка потребує індивідуального підходу.

Якщо Ви потрапите до нашої стаціонарної програми, Ви можете розраховувати на здорове харчування, час для спілкування з однолітками та комфортну обстановку, яка допоможе Вам розслабитися та зосередитися на одужанні. Ви матимете час на себе, а в міру проходження програми Ви зможете навіть бачити близьких. Ви також можете розглянути амбулаторні програми, які дозволять Вам зберігати незалежність під час лікування.

Міф №6: Я не можу залишити своє життя, щоб пройти лікування

Ідея відкласти своє життя, щоб потрапити на лікування, може здатися неприйнятною. Ви можете боятися залишити своїх близьких або побоюватися, що Вам не буде куди повернутися після закінчення лікування. Це природне почуття, але пауза у Вашому повсякденному житті може позитивно позначитися на Вашому лікуванні та загальному одужанні.

Важливою частиною процесу лікування є звільнення від поведінки та ситуацій, які, ймовірно, спочатку сприяли Вашій залежності. Коли Ви даєте собі час на одужання в атмосфері, вільній від тригерів, Ви даєте собі більше шансів зберегти тверезість після повернення додому. Якщо Вам підходить інтенсивна амбулаторна програма, Ви можете проходити лікування, не залишаючи будинок на тривалий час.

Лікування також спрямоване на те, щоб допомогти Вам навчитися вносити позитивні зміни та підготуватися до відновлення відносин із сім’єю, друзями та колегами після закінчення програми. До програми також можуть бути включені члени Вашої сім’ї та система підтримки, щоб вони могли більше дізнатися про те, з чим Ви маєте справу, та як підтримати Вас у процесі одужання.

Міф №7: Якщо я стану тверезим, мені більше не буде весело

На жаль, алкоголь та деякі рекреаційні наркотики часто асоціюються з “веселістю”, і у багатьох людей склалася думка, що без них неможливо добре провести час. Але це просто неправда. Життя у процесі одужання може приносити глибоке задоволення та нові насолоди.

Коли Ви завершите свою початкову програму, буде розумно уникати людей та ситуацій, які можуть викликати у Вас потяг до алкоголю чи інших речовин. Можливо, Ви не захочете приймати запрошення друга піти в клуб або не підете на домашню вечірку, де, як Ви знаєте, будуть присутні наркотики. Ви також можете виявити, що Вам корисно уникати певних друзів або груп людей, якщо вони відіграли певну роль у тому, що спонукали вас до вживання.

У міру просування шляхом одужання Ви виявите, що можете робити вибір і проводити час з друзями без постійного страху рецидиву. Почасти це відбувається завдяки тому, що Ви максимально ефективно використовуєте свою програму лікування, вчитеся визначати свої тригери та розробляєте сильні стратегії подолання, що дозволяють Вам говорити “ні”, коли ви стикаєтеся зі спокусою. Ви також можете приєднатися до спільноти випускників реабілітаційних центрів, щоб відвідувати заходи, що сприяють тверезості, та створювати нові кола друзів, які розуміють та підтримують Ваш шлях одужання.

Міф №8: Люди засуджуватимуть моє рішення

Хоча це правда, що ви можете зіткнутися з людьми, які не зрозуміють вашого рішення, лікування забезпечує вам середовище, де ви оточені людьми, які знають, через що ви проходите. Крім інших учасників Вашої програми, багато програм для наркозалежних спираються на допомогу та підтримку колишніх пацієнтів, які змінили своє життя і тепер прагнуть допомогти суспільству.

Ви також зустрінетеся з персоналом та консультантами, які мають великий досвід у проведенні пацієнтів через лікування та готові підтримати Вас на кожному етапі процесу.

Міф №9: Якщо я прийшов на реабілітацію, то зі мною щось не так

Існує невдалий стереотип, що людина, яка стає залежною від алкоголю чи наркотиків, є “поганою” людиною. Ця думка далека від істини. Існує безліч причин, через які організм людини стає залежним від хімічних речовин, але вони виходять за рамки його внутрішньої сутності.

У деяких випадках люди генетично схильні до залежності від будь-чого – якщо вони починають вживати алкоголь або наркотики, вони з більшою ймовірністю стануть залежними від них. Люди також можуть вдаватися до алкоголю чи наркотиків для самолікування, тому що вони борються з депресією, тривогою чи іншими психічними розладами.

Коли ви почнете лікування залежності, ви можете зіткнутися з друзями або членами сім’ї, які не розуміють, що ви робите і чому ви це робите. Вони можуть говорити або робити речі, які змушують Вас почувати себе неповноцінним. Важливо пам’ятати, як важко було зробити крок до одужання, і цим можна пишатися.

Так, можливо, ви зробили неправильний вибір, який привів вас на шлях залежності, але ви більше, ніж ваші помилки. І коли ви вирішили пройти курс лікування, ви вирішили взяти на себе відповідальність за свої вчинки, а це потребує мужності.

Одужання вимагатиме зусиль. У вас можуть бути дні, коли ви сумніватиметеся у своїх діях, але знайте, що по інший бік є надія і цілісність – якщо ви вирішите прагнути цього.

Міф №10: Після завершення лікування залежності я залишаюся сам з собою

Програми подальшого догляду розроблені таким чином, щоб забезпечити Вам безпеку після того, як Ви залишите програму лікування. Навіть після декількох тижнів лікування дуже важливо отримати підтримку, необхідну Вам, поки ви знову знайдете своє життя. Ця підтримка допоможе подолати спокусу рецидиву, а також дасть вам інструменти, необхідні для продовження тверезості.

Ви можете вибрати різні варіанти, включаючи доступ до групових зборів, амбулаторних консультацій, будинків тверезості та програм, які дозволяють зв’язатися з іншими випускниками для отримання допомоги та підтримки. Зв’язок із підтримкою під час та після лікування дуже важливий для збереження тверезості протягом тривалого часу. Чи це організована групова терапія чи неформальні зустрічі, спілкування з іншими людьми, які також одужують від залежності, допоможе вам боротися з ізоляцією. Багато пацієнтів також черпають сили у усвідомленні того, що вони не самотні.

Підтримка однолітків також дозволяє познайомитися з людьми, які знаходяться далі на шляху до одужання. Слухаючи їхні розповіді та бачачи, як далеко вони просунулися, Ви можете отримати підбадьорення та мотивацію у важкі дні. Це також дає можливість звернутися до когось, хто розуміє, з чим ви маєте справу, і не осудить Вас за це.