Тверезість вибір сильних

Як наркотики впливають на людський мозок

Ознайомлення з людським мозком

Людський мозок – найскладніший орган в тілі. Ця трикілограмова маса сірої і білої речовини знаходиться в центрі всієї людської діяльності – він потрібен вам, щоб водити машину, насолоджуватися їжею, дихати, створювати художні шедеври і отримувати задоволення від повсякденних занять. Мозок регулює основні функції вашого організму, дозволяє вам інтерпретувати і реагувати на все, що ви відчуваєте, і формує вашу поведінку. Коротше кажучи, ваш мозок – це ви, все, що ви думаєте і відчуваєте, і хто ви є.

Як працює мозок?

Мозок часто порівнюють з неймовірно складним і заплутаним комп’ютером. Замість електричних схем на кремнієвих чіпах, які керують нашими електронними пристроями, мозок складається з мільярдів клітин, які називаються нейронами, які організовані в схеми і мережі. Кожен нейрон діє як перемикач, керуючий потоком інформації. Якщо нейрон отримує достатньо сигналів від інших нейронів, до яких він підключений, він спрацьовує, посилаючи свій власний сигнал іншим нейронам в ланцюзі.

Мозок складається з безлічі частин з взаємопов’язаними контурами, які працюють як єдина команда. Різні схеми мозку відповідають за координацію і виконання певних функцій. Мережі нейронів посилають сигнали туди і назад один одному і між різними частинами головного мозку, спинним мозком і нервами в іншій частині тіла (периферична нервова система).

Щоб відправити повідомлення, нейрон виділяє нейромедіатор в щілину (або синапс) між ним і наступної кліткою. Нейротрансміттер перетинає синапс і приєднується до рецепторів на приймаючому нейроні, як ключ до замка. Це викликає зміни в приймаючій клітці. Інші молекули, звані транспортерами, утилізують нейротрансмітери (тобто повертають їх назад в нейрон, який їх випустив), тим самим обмежуючи або вимикаючи сигнал між нейронами.

Як наркотики діють в мозку?

Наркотики втручаються в те, як нейрони посилають, приймають і обробляють сигнали за допомогою нейротрансмітерів. Деякі наркотики, такі як марихуана і героїн, можуть активувати нейрони, оскільки їх хімічна структура імітує структуру природних нейротрансмітерів в організмі. Це дозволяє наркотиків прикріплятися до нейронам і активувати їх. Хоча ці наркотики імітують власні хімічні речовини мозку, вони не активують нейрони так само, як природні нейротрансмітери, і призводять до передачі аномальних повідомлень по мережі.

Інші наркотики, такі як амфетамін або кокаїн, можуть змусити нейрони виділяти ненормально велика кількість природних нейротрансмітерів або перешкоджати нормальній переробці цих хімічних речовин мозку, втручаючись в роботу транспортерів. Це теж посилює або порушує нормальну зв’язок між нейронами.

На які частини мозку впливає вживання наркотиків?

Наркотики можуть змінювати важливі ділянки мозку, необхідні для підтримки життєдіяльності, і викликати компульсивний вживання наркотиків, яке є ознакою залежності. До областей мозку, на які впливає вживання наркотиків, відносяться:

Базальні ганглії, які відіграють важливу роль в позитивних формах мотивації, включаючи приємні ефекти здорової діяльності, такої як їжа, спілкування і секс, а також беруть участь у формуванні звичок і розпорядку. Ці області утворюють ключовий вузол того, що іноді називають “ланцюгом винагороди” в мозку. Наркотики надмірно активізують цей ланцюг, викликаючи ейфорію наркотичного кайфу. Але при повторному впливі наркотику схема адаптується до його присутності, знижуючи свою чутливість і ускладнюючи отримання задоволення від чого-небудь, крім наркотику.

• Амігдала грає роль у виникненні таких стресових відчуттів, як тривога, дратівливість і неспокій, які характерні для абстиненції після того, як наркотичний кайф зникає, і таким чином мотивують людини знову шукати наркотик. Цей ланцюг стає все більш чутливою при збільшенні споживання наркотиків. З часом людина з розладом, пов’язаним з вживанням психоактивних речовин, вживає наркотики для того, щоб отримати тимчасове полегшення від дискомфорту, а не для отримання кайфу.

• Префронтальна кора головного мозку забезпечує здатність думати, планувати, вирішувати проблеми, приймати рішення і здійснювати самоконтроль над імпульсами. Ця частина мозку дозріває останньої, що робить підлітків найбільш уразливими. Зсув балансу між цим контуром і контурами базальних гангліїв і розширеної мигдалини змушує людину з розладом споживання психоактивних речовин шукати наркотик компульсивно, з ослабленим контролем імпульсів.

Деякі наркотики, такі як опіоїди, також порушують роботу інших частин мозку, наприклад, стовбура мозку, який контролює основні функції, важливі для життя, включаючи серцебиття, дихання і сон. Це втручання пояснює, чому передозування може викликати пригнічення дихання і смерть.

Як наркотики викликають задоволення?

Задоволення або ейфорія – кайф від наркотиків – до сих пір погано вивчені, але, ймовірно, вони пов’язані зі сплесками хімічних сигнальних з’єднань, включаючи природні для організму опіоїди (ендорфіни) та інші нейротрансмітери в частині базальних гангліїв (контур винагороди). Коли приймаються деякі наркотики, вони можуть викликати сплеск цих нейротрансмітерів, набагато більший, ніж ті невеликі сплески, які природним чином виникають у зв’язку зі здоровими винагородами, такими як їжа, слухання або відтворення музики, творчі заняття або соціальну взаємодію.

Раніше вважалося, що сплески нейромедіатора дофаміна, що виробляється наркотиками, безпосередньо викликають ейфорію, але тепер вчені вважають, що дофамін має більше відношення до того, щоб змусити нас повторювати приємні дії (підкріплення), ніж до безпосереднього отримання задоволення.

Як дофамін підкріплює вживання наркотиків?

Почуття задоволення – це те, як здоровий мозок визначає і підкріплює корисні моделі поведінки, такі як їжа, спілкування і секс. Наш мозок влаштований так, щоб збільшити ймовірність того, що ми повторимо приємні дії. Нейротрансміттер дофамін грає в цьому центральну роль. Всякий раз, коли ланцюг винагороди активується здоровим, приємний досвід, сплеск дофаміну сигналізує про те, що відбувається щось важливе, що необхідно запам’ятати. Цей дофаміновий сигнал викликає зміни в нейронних зв’язках, які полегшують повторення дії знову і знову, не замислюючись про нього, що призводить до формування звичок.

Подібно до того, як наркотики викликають сильну ейфорію, вони також викликають набагато більші сплески дофаміну, посилюючи зв’язок між споживанням наркотику, отриманим задоволенням і всіма зовнішніми сигналами, пов’язаними з цим досвідом. Великі сплески дофаміну “вчать” мозок шукати наркотики на шкоду іншим, більш здоровим цілям і занять.

Ознаки в розпорядку дня людини або в навколишньому середовищі, які стали пов’язані з вживанням наркотиків з-за змін в ланцюзі винагороди, можуть викликати неконтрольовану тягу до наркотиків щоразу, коли людина стикається з цими ознаками, навіть якщо сам наркотик недоступний. Цей вироблений “рефлекс” може зберігатися довгий час навіть у людей, які не вживали наркотики протягом багатьох років. Наприклад, люди, які не вживали наркотики протягом десяти років, можуть відчувати тягу до наркотиків, коли повертаються в старий район або будинок, де вони вживали наркотики. Як і при їзді на велосипеді, мозок запам’ятовує.

Чому наркотики викликають більшу звикання, ніж природнє винагороди?

Для мозку різницю між звичайним винагородою і винагородою від наркотиків можна порівняти з різницею між тим, хто шепоче вам на вухо, і тим, хто кричить в мікрофон. Подібно до того, як ми зменшуємо гучність занадто гучного радіо, мозок людини, що зловживає наркотиками, пристосовується, виробляючи менше нейротрансмітерів в ланцюзі винагороди або зменшуючи кількість рецепторів, здатних приймати сигнали. В результаті здатність людини відчувати задоволення від діяльності, що приносить природне винагороду (тобто підкріплює), також знижується.

Ось чому людина, що зловживає наркотиками, в кінцевому підсумку відчуває себе плоским, позбавленим мотивації, неживим і / або пригніченим і не може отримувати задоволення від того, що раніше приносило задоволення. Тепер людині необхідно продовжувати приймати наркотики, щоб випробувати хоча б нормальний рівень винагороди, що тільки посилює проблему, як порочне коло. Крім того, людині часто потрібно приймати більшу кількість наркотику, щоб отримати звичний кайф – ефект, відомий як толерантність.